Dlaczego kolory ścian różnią się w zależności od sytuacji?

Kolory rzadko wyglądają dokładnie tak jak myśleliśmy że będą wyglądać, wynika to z różnych czynników, z których oświetlenie ma największy wpływ.

Oświetlenie.

Głównym źródłem zmian w postrzeganiu koloru zastosowanego na ścianie jest oświetlenie, naturalne lub sztuczne. W ciągu dnia, różne wariacje światła we wnętrzu powodują zmianę tonów z jasnego na ciemny, z intensywnego na nieprzezroczysty. Odbicia, które powstają na pewnych wewnętrznych lub zewnętrznych przedmiotach, mogą sprawić, że będziemy postrzegać kolor inaczej.

Sztuczne światło, w zależności od jego barwy jest kolejnym modyfikatorem odcieni, sprawiającym, że kolory są cieplejsze lub chłodniejsze w zależności od ich właściwości. Lampy żarowe, które mogą emitować ciepłe światło, sprawiają, że zielony wygląda bardziej żółtawo, podczas gdy ten sam kolor oświetlony świetlówką lub zimnym światłem dawałby wrażenie lekko niebieskawego zielonego. Nawet ten sam kolor stosowany w pomieszczeniach i na zewnątrz może być zupełnie inny, przy pełnym słońcu odbijającym pigmenty farby inaczej niż w świetle sztucznym.

Poprzednie farby na ścianie.

Chociaż obecnie istnieją bardzo dobrze kryjące farby, to przy zastosowaniu pewnych intensywnych kolorów przy poprzednim malowaniu ścian, zaleca się nałożenie przynajmniej jednej warstwy czystej bieli. Nasycenie kolorów będzie większe i będzie wyglądać jaśniej, nie będąc pod wpływem wcześniejszych powłok innych ciemnych kolorów lub cementu.

Różnica na początku malowania vs. na końcu malowania.

Niektóre odcienie mogą wydawać się inne przy wyborze koloru, przygotowywaniu farby lub testowaniu małej części ściany. Ale kiedy już cała duża powierzchnia jest pokryta farbą, nasze oczy odbierają kolor inaczej.