Profesjonalne przygotowanie ścian do malowania

1. Usuń luźne pozostałości farby i pleśń.

Na uprzednio pomalowanych powierzchniach trzeba będzie zacząć od usunięcia resztek farby, która się już nie trzyma do ściany. Usuń ją ostrożnie, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń ściany. Następnie można zeszlifować drobnym papierem ściernym (o ziarnistości od 120 do 200), aby wygładzić i wyrównać ścianę.

Innym częstym problemem jest pleśń, która może odrastać po nałożeniu farby, dlatego konieczne jest jej usunięcie przed malowanie i zanim spowoduje problemy. Grzyby na ścianach często powstają w miejscach o dużej wilgotności powietrza i słabej wentylacji. Pleśń znika podczas czyszczenia wilgotną szmatką z wybielaczem, zawsze pozwalając na właściwe wyschnięcie obszaru przed malowaniem.

2. Naprawa dziur i pęknięć.

Bardzo trudno jest znaleźć ścianę w idealnym stanie. Zawsze są małe pęknięcia, rysy i szczeliny, które nie będą sprzyjać dobremu wyglądowi, a będą bardziej zauważalne jeśli malujesz na przykład farbą satynową. Jeśli jesteś perfekcjonistą i chcesz usunąć te ślady, możesz to zrobić za pomocą szpachli. Jako narzędzie przyda się szpachelka lub elastyczna kielnia, bardzo dobrze nadaje się do tego zadania również paca plastikowa. Usuń cały nadmiar materiału przed jego wyschnięciem aby po całkowitym wyschnięciu móc wyszlifować powierzchnię papierem ściernym do perfekcji.

Malowanie, farby dla twojego domu

3. Nałóż grunt.

Zastosowanie utrwalacza lub uszczelniacza, zwanego również gruntem ściennym ma swoje zalety. Uszczelnia ścianę tak, że wchłania mniej farby, lepiej kryjąc poprzedni kolor. Dlatego też stosowanie gruntu jest niezbędne na nowych ścianach, przy naprawach pęknięć i na ścianach, które nie były malowane od dłuższego czasu. Grunt stosowany jest w taki sam sposób jak farba, za pomocą pędzla i wałka, rozcieńczonego zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jeśli postępowałeś zgodnie z instrukcjami, wszystko jest gotowe do pomalowania ścian na wybrany przez Ciebie kolor i najbardziej odpowiednią farbą. Przygotowanie powierzchni może być uciążliwe, ale konieczne do uzyskania oczekiwanego efektu.