Ocynkowane żelazo

Pewnie słyszałeś o ocynkowanym żelazie. Ale czy wiesz, co to jest i jakie są zalety cynkowania? Cynkowanie jest procesem elektrochemicznym, w którym jeden metal jest pokryty innym. Proces ten polega na powlekaniu jednego metalu drugim. Zazwyczaj używa się takich materiałów jak żelazo lub stal. Cynk nakłada się na metal w celu przeciwdziałania utlenianiu i korozji spowodowanej wilgocią.

Jakie są właściwości ocynkowanego żelaza?

Produkt, który przechodzi przez proces ocynkowania osiąga wysoką odporność na uderzenia i ścieranie. Staje się on bardziej odporny np. na wodę, zarówno słodką jak i morską. W związku z tym produkt ten jest wysoce zalecany w branży wodno-kanalizacyjnej.

Stal w sztuce współczesnej

Kiedy ocynkowanie żelazo jest używane?

Może być na przykład stosowane na rurach, dzięki czemu są one chronione i trwałe. Dlatego jest ono szeroko stosowane w hydraulice. Ale jest również używane w elementach dekoracyjnych; klamry, breloczki, guziki, różne artykuły biurowe, itd. a także do biżuterii wykonanej z metali takich jak platyna i rod. Więc dookoła Ciebie jest więcej produktów wykonanych z ocynkowanego żelaza niż sobie wyobrażasz. Materiał ten może mieć kontakt z wodą lub ludzkim potem nie tracąc koloru i nie ulegając uszkodzeniu.

Kiedy się cynkuje?

Zazwyczaj odbywa się to wtedy, gdy w otoczeniu istnieje możliwość korozji metalu; dlatego też jest on ocynkowany, aby mógł wytrzymać takie warunki. Mimo to, nawet po wykonaniu tego procesu korozja może czasami wystąpić, choć szczególnie jeśli warunki środowiskowe są kwaśne.